Od 1 lipca 2023 na wszystkich autostradach i drogach ekspresowych w Polsce będzie obowiązywał zakaz wyprzedzania przez ciężarówki. Wyjątek stanowić będą drogi, na których kierowcy mają do dyspozycji więcej niż dwa pasy ruchu w każdym kierunku.Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek Sejm uchwalił 26 maja. Zapis ten znalazł się w ustawie znoszącej od 1 lipca opłaty za przejazd samochodami osobowymi autostradami A4 Wrocław – Katowice i A2 Konin – Stryków. Ustawę musi jeszze zatwierdzić Senat i podpisać Prezydent RP. Ma wejść w życie już od 1 lipca 2023.W praktyce na Dolnym Śląsku zakaz wyprzedzania przez ciężarówki będzie obowiązywał na całym odcinku autostrady A4 oraz na drogach ekspresowych S3, S5 i S8. Na autostradowej obwodnicy Wrocławia (trasa A8) tiry będą mogły wyprzedzać tylko na odcinku między węzłami Wrocław Południei i Wrocław Północ (na tym fragmencie obwodnica ma trzy pasy w każdym kierunku). Na tym fragmencie AOW ciężarówki nie będą mogły jednak korzystać ze skrajnego lewego pasa – tego, przeznaczonego do najszybszej jazdy.Nowe przepisy zostawiają kierowcom ciężarówek tylko jedną furtkę – będą mogli wyprzedzić inne auto tylko wówczas, jeśli będzie ono jechało autostradą lub drogą ekspresową z prędkością znacznie niższą od maksymalnej dopuszczalnej prędkości na tych drogach dla ciężarówek – czyli znacznie niższą niż 80 kilometrów na godzinę.Co dokładnie mówią nowe przepisy? Zabrania się kierującemu pojazdem o masie całkowitej powyżej 3,5 tony wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów ciężarowych obowiązującej na danej drodze. Na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku kierowca samochodu o masie powyżej 3,5 tony jest obowiązany korzystać wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Źródło: tuwroclaw.com

przez Widget

Od 1 lipca 2023 na wszystkich autostradach i drogach ekspresowych w Polsce będzie obowiązywał zakaz wyprzedzania przez ciężarówki. Wyjątek stanowić będą drogi, na których kierowcy mają do dyspozycji więcej niż dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek Sejm uchwalił 26 maja. Zapis ten znalazł się w ustawie znoszącej od 1 lipca opłaty za przejazd samochodami osobowymi autostradami A4 Wrocław – Katowice i A2 Konin – Stryków. Ustawę musi jeszze zatwierdzić Senat i podpisać Prezydent RP. Ma wejść w życie już od 1 lipca 2023.

W praktyce na Dolnym Śląsku zakaz wyprzedzania przez ciężarówki będzie obowiązywał na całym odcinku autostrady A4 oraz na drogach ekspresowych S3, S5 i S8. Na autostradowej obwodnicy Wrocławia (trasa A8) tiry będą mogły wyprzedzać tylko na odcinku między węzłami Wrocław Południei i Wrocław Północ (na tym fragmencie obwodnica ma trzy pasy w każdym kierunku). Na tym fragmencie AOW ciężarówki nie będą mogły jednak korzystać ze skrajnego lewego pasa – tego, przeznaczonego do najszybszej jazdy.

Nowe przepisy zostawiają kierowcom ciężarówek tylko jedną furtkę – będą mogli wyprzedzić inne auto tylko wówczas, jeśli będzie ono jechało autostradą lub drogą ekspresową z prędkością znacznie niższą od maksymalnej dopuszczalnej prędkości na tych drogach dla ciężarówek – czyli znacznie niższą niż 80 kilometrów na godzinę.

Co dokładnie mówią nowe przepisy? Zabrania się kierującemu pojazdem o masie całkowitej powyżej 3,5 tony wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów ciężarowych obowiązującej na danej drodze. Na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku kierowca samochodu o masie powyżej 3,5 tony jest obowiązany korzystać wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni.
Źródło: tuwroclaw.com

(Feed generated with FetchRSS)