Info z oko.press Wójt gminy Wilkowice był jedynym kandydatem w wyborach. I przegrał – sam ze sobą 39,8 procenta głosów nie wystarczyło Januszowi Zemankowi do reelekcji w wyborach wójta gminy Wilkowice Janusz Zemanek, dotychczasowy wójt gminy Wilkowice koło Bielska Białej w województwie śląskim był jedynym kandydatem na to stanowisko w tegorocznych wyborach. Tak jednak zirytował swych wyborców, że ci w większości oddali głosy przeciwko niemu (tak wygląda głosowanie w wypadku, gdy jest tylko jeden kandydat – głosuje się „za” lub „przeciw”). Głosy „za” oddało w Wilkowicach jedynie niespełna 40 procent głosujących. Wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta nie można zaś zostać, jeśli nie dostało się przynajmniej o jednego głosu więcej niż 50 proc. ogółu głosów. W efekcie nowy wójt gminy Wilkowice zostanie wybrany nie przez ogół mieszkańców, lecz przez radę gminy – takie rozwiązanie przewidziano na wszelki wypadek w ustawie. Zemanek stracił poparcie swych wyborców po tym, jak przedstawił bez konsultacji z mieszkańcami plany budowy osiedli apartamentowców na terenach należących do gminy. Sprawę opisywała Gazeta Wyborcza.

przez Widget

Info z oko.press
Wójt gminy Wilkowice był jedynym kandydatem w wyborach. I przegrał – sam ze sobą

39,8 procenta głosów nie wystarczyło Januszowi Zemankowi do reelekcji w wyborach wójta gminy Wilkowice

Janusz Zemanek, dotychczasowy wójt gminy Wilkowice koło Bielska Białej w województwie śląskim był jedynym kandydatem na to stanowisko w tegorocznych wyborach. Tak jednak zirytował swych wyborców, że ci w większości oddali głosy przeciwko niemu (tak wygląda głosowanie w wypadku, gdy jest tylko jeden kandydat – głosuje się „za” lub „przeciw”). Głosy „za” oddało w Wilkowicach jedynie niespełna 40 procent głosujących. Wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta nie można zaś zostać, jeśli nie dostało się przynajmniej o jednego głosu więcej niż 50 proc. ogółu głosów.

W efekcie nowy wójt gminy Wilkowice zostanie wybrany nie przez ogół mieszkańców, lecz przez radę gminy – takie rozwiązanie przewidziano na wszelki wypadek w ustawie.

Zemanek stracił poparcie swych wyborców po tym, jak przedstawił bez konsultacji z mieszkańcami plany budowy osiedli apartamentowców na terenach należących do gminy. Sprawę opisywała Gazeta Wyborcza.

(Feed generated with FetchRSS)